We are a leading of 10mg estradiol estraval injection, botox 100 iu injection, botox 50 mg injection, cytopoint 20 mg lokivitmab injection, master on 10 ml 100 mg injection and headon 4 i u injection from Nagpur, India.
₹ 900 / Box Get Latest Price
| Strength | 10 mg/ml |
| Packaging Size | 10 Ampoules/Box |
| Brand | Estravel Depot |
| Dosage Form | Intramuscular Inj. |
| Usage/Application | Resale |
| Packaging Type | Box |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
₹ 24197 / Box Get Latest Price
| Strength | 100 Units |
| Brand | Botox |
| Application | Therapeutic |
| Form | Powder for Injection |
| Toxin Type | Type A |
| Packaging Type | Vial |
| Treatment | Treat HRT |
₹ 13400 / Box Get Latest Price
| Strength | 100 Units |
| Brand | Botox |
| Application | Therapeutic |
| Form | Powder for Injection |
| Toxin Type | Type A |
| Packaging Type | Vial |
| Preservative Status | Preservative-free |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Composition | Lokivitmab |
| Drug Type | Antibiotic |
| Strength | 20mg |
| Pack Size | 5 ml |
| Route Of Administration | IV |
| Animal Type | Cattle |
| Indication | Respiratory Infection |
| Formulation | Solution |
₹ 1600 / Vial Get Latest Price
| Packaging Type | Vial |
| Brand | MASTERON |
| Packaging Size | 10 ml |
| Purity | 99 % |
₹ 720 / Vial Get Latest Price
| Strength | 4 IU |
| Dose form | Vial |
| Brand | Somatropin |
| Packaging size | 1 vial |
| Prescription | Prescription |
| Usage | Human |
| Storage temp | 2-8 °C |
| Origin | India |
₹ 14080 / Vial Get Latest Price
| Drug Type | LOKIVETMAB |
| Strength | 2% |
| Pack Size | 2 ml |
| Route Of Administration | IM |
| Animal Type | Dog |
| Indication | Respiratory Infection |
| COMPOSITION | Cytopoint Injection 10 MG |
| BRAND | LOKIVETMAB |
₹ 4500 / Vial Get Latest Price
| Strength | 500 mg /ml |
| Pack Size | 10 ml |
| Packaging Type | Vial |
| Usage | Male Infertility |
| Prescription | Prescription |
| Form | Injection |
| Shelf Life | 24 months |
| Gender | Male |
₹ 4615 / Piece Get Latest Price
| Strength | 350 mg |
| Brand | BDDapto |
| Packaging Type | Vial |
| Packaging Size | 1 Vial |
| Form | Powder for Injection |
| Composition | Daptomycin |
| Type of Medicine | Antibiotic |
₹ 4000 / Vial Get Latest Price
| Strength | 12 IU |
| Dose form | Vial |
| Brand | Zomacton |
| Prescription | Prescription |
| Packaging size | 1 vial |
| Usage | Human |
| Shelf life | 18 month |
₹ 6000 / Vial Get Latest Price
| Strength | 300 mg |
| Packaging Size | 10 ml |
| Packaging Type | Vial |
| Composition | Testosterone Propionate |
| Brand | British Pharma |
| Dosage Form | Injection |
| Prescription | Prescription Required |
₹ 53149 / Box Get Latest Price
| Strength (Dose per ml) | 40 mg/ml |
| Packaging Type | Vial |
| Invoice Type | With GST Bill |
| Manufacturer | Bayer |
| Usage / Application | Diabetic Retinopathy |
| Form | Solution for Injection |
| Packaging Size | 1 Unit |
| Active Ingredient | Aflibercept |
| Storage Requirements | Refrigeration (2-8°C) |
Eylea 40mg/ml Injection is injected directly into the eye by a trained eye specialist, usually in a clinical setting. The frequency of injections depends on the condition being treated and how well you respond to therapy. Make sure to attend all scheduled appointments and follow your doctor’s instructions carefully for best results. After the procedure, your doctor may advise you to avoid certain activities like swimming or rubbing your eye for a few days.
Heena (Export Head)
Newlife Pharma
Plot No. 33, Balaji Nagar, Near Bhavani Hospital, Pardi, Bhavani Hospital, Bhawani Nagar
Nagpur - 440035, Maharashtra, India