Prominent & Leading from Nagpur, we offer dapoforce 90mg tablet, aziderm 10% azelaic acig gel, sotret nf 16 mg, inditel 40 mg tablet, pivasta pitavastatin 4 mg tablets and fenbendazole wormchrist 222 mg tablets.
₹ 350 / Box Get Latest Price
| Strength | 90 mg |
| Composition | Dapoxetine Only |
| Brand Name | Dapoforce |
| Packaging Size | 10x10 Tablets |
| Form | Tablet |
| Manufacturer | Healing Pharma |
| Packaging Type | Box |
| Treatment | Treat Erectile Dysfunction |
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Form | Gel |
| Dose | 15 % |
| Packaging Size | 20 gm |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | USP |
| Composition | Azelaic Acid |
| Treatment | Treat Acne |
| Brand | Aziderm |
| Manufacturer | Micro Labs |
₹ 351 / Strip Get Latest Price
| Capsule Type | Soft Gelatin |
| Brand | Isotroin |
| Pharmacopeia Standard | IP |
| Dose | 16 mg |
| Packaging Size | 1 x 10 capsules |
| Packaging Type | Strip |
| Active Ingredient | Isotretinoin |
| Dosage Form | Capsule |
Sotret NF 16mg Capsule should be used in the dose and duration as advised by your doctor. Take it with food, preferably at the same time each day to avoid a missed dose. It may take several weeks for your symptoms to improve but keep taking the medicine regularly to get the most benefit. If you notice no improvement after a few weeks, see your doctor again.
₹ 110 / Strip Get Latest Price
| Composition | Telmisartan Only |
| Strength | 40 mg |
| Manufacturer | Zydus |
| Pharmaceutical Standard | IP |
| Packaging Type | Strips |
| Purity | 98 % |
| Form | Tablet |
| Packaging Size | 10 x 15 tablets |
| Active Ingredient | Telmisartan |
₹ 315 / Strip Get Latest Price
| Strength | 4 mg |
| Salt Form | Calcium |
| Brand Name | Pivasta |
| Packaging Type | Strip |
| Shelf Life | 24 months |
| Pack Size | 10 x 10 tablets |
| Manufacturer | Zydus Cadila |
| Composition | Pitavastatin |
₹ 400 / Strip Get Latest Price
| Strength | 222 mg |
| Pack Size | 10 Tablets |
| Animal Type | Human |
| Dosage Form | Tablet |
| Composition | Fenbendazole |
| Brand | Other Brand |
| brand name | Wormchrist 222 mg tablets |
₹ 100 / Strip Get Latest Price
| Strength | 60 mg |
| Brand | Vidalista |
| Composition | Tadalafil + Dapoxetine |
| Dosage Form | Tablet |
| Packaging Size | 100 Tablets |
| Manufacturer | Centurion Remedies |
| Type | Branded |
₹ 210 / Strip Get Latest Price
| Enclomiphene Strength | 50 mg |
| Indication | Female Infertility |
| Isomer Type | Enclomiphene Only |
| Use In | Female |
| Dose Form | Tablet |
| Packaging Size | 5 tablets |
| Brand | Generic Enclomiphene |
₹ 225 / Box Get Latest Price
| Strength | 600 mg |
| Pack Size | 30 tablets |
| Combination | Gabapentin Alone |
| Form | Tablet |
| Packaging Type | Strip |
| Salt Form | Gabapentin |
₹ 797 / Bottle Get Latest Price
| Strength | 5% |
| Form | Solution |
| Brand | Morr |
| Packaging Size | 60 ml |
| Ideal For | Men |
| Manufacturer | Intas Pharmaceuticals |
₹ 797 / Bottle Get Latest Price
| Minoxidil Strength | 10% |
| Finasteride Strength | 0.1% |
| Pack Size | 60 ml |
| Brand | Tinfal |
| Form | Solution |
| Gender | Male |
| Manufactured by | Leeford Healthcare Ltd |
₹ 220 / Strip Get Latest Price
| Dosage Form | Tablet |
| Brand | Baclosign |
| Manufacturer | Hab Pharma |
| Packaging Size | 10 x 10 tablets |
| Dose | 25 mg |
| Shelf Life | 24 month |
| Packaging Type | Strip Pack |
| Composition | Baclofen |
₹ 306 / Strip Get Latest Price
| Strength | 800 mg |
| Pack Size | 10 tablets |
| Brand Type | Branded |
| Usage | Neuropathic Pain |
| Combination | Gabapentin Alone |
| Form | Tablet |
| Salt Form | Gabapentin |
₹ 95 / Strip Get Latest Price
| Strength | 50 mg |
| Brand | Clofert |
| Packaging Size | 10 Tablets |
| Composition | Clomiphene Citrate |
| Usage/Application | Infertility Treatment |
| Dosage Form | Tablet |
₹ 4875 / Box Get Latest Price
| Strength | 160 mg |
| Dosage Form | Capsule |
| Brand | Glenza |
| Units per Pack | 7 |
| Usage | Prostate Cancer |
| Pack Type | Strip |
| composition | enzalutimide |
₹ 120 / Strip Get Latest Price
| Strength | 3 |
| Pack Size | 30 tablets |
| Formulation | Tablet |
| Brand | Naltrexone |
| Packaging Type | Blister |
| Prescription | Prescription |
| Usage | Alcohol Dependence |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 1040 / Strip Get Latest Price
| Strength | 50 mg |
| Pack Size | 50 tablets |
| Formulation | Tablet |
| Brand | Nodict |
| Packaging Type | Strip |
| Usage | Alcohol Dependence |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 1687 / Bottle Get Latest Price
| Strength | 20 mcg |
| Packaging size | 100 tablets |
| Brand | T3 Tablet |
| Dosage form | Tablet |
| Packaging type | Bottle |
| Prescription | Prescription |
| Shelf life | 24 months |
| Storage | Store below 25 C |
₹ 230 / Box Get Latest Price
| Strength | 50 mg |
| Packaging Size | 50 Tablets |
| Brand | Androl |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Tablet |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Composition | Oxymetholone |
₹ 94 / Strip Get Latest Price
| Strength | 1 mg |
| Salt Form | Calcium |
| Brand Name | Pivasta |
| Packaging Type | Strip |
| Shelf Life | 24 months |
| Storage Condition | Store Below 30 Degree C |
| Pack Size | 1 x 10 tablets |
| Manufacturer | Zydus Cadila |
₹ 50 / Box Get Latest Price
| Strength | 375 mg |
| Brand | Amoxyheal |
| Packaging Type | Strip |
| Pack Size | 10 tablets |
| Usage | Human |
| Shelf Life | 24 months |
| Prescription | Prescription |
| Treatment | Bacterial Infection |
₹ 93 / Strip Get Latest Price
| Strength | 50 mg |
| Brand | Fertomid |
| Packaging Size | 10 Tablets |
| Composition | Clomiphene Citrate |
| Usage/Application | Infertility Treatment |
| Dosage Form | Tablet |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Strength | 1.34 |
| Form | Pre-filled Pen |
| Pack Size | 1.5 ml |
| Brand | Alkem |
| Storage Temp | 2-8 deg C |
| Onset Profile | Rapid Acting |
| Shelf Life | 24 months |
| Prescription | Prescription Only |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Medicine Type | Antibiotic |
| Form | Tablet |
| Dog Size | Puppy |
| Pack Size | 30 Tablet |
| Target Condition | Fever |
| Prescription Required | Yes |
| Flavour | Unflavoured |
₹ 97 / Strip Get Latest Price
| Form | Tablet |
| Brand | TRAZALON |
| Composition | Trazodone Hydrochloride IP |
| Treatment | Depression |
| Packaging Size | 10 × 10 tablets |
| Strength | 50 mg |
| Shelf Life | 24 month |
| Packaging Type | Strip |
₹ 1600 / Vial Get Latest Price
| Strength | 10 IU |
| Dose form | Vial |
| Brand | Shreetropin |
| Packaging size | 1 vial |
| Prescription | Prescription |
| Origin | India |
| Usage | Human |
| Shelf life | 12 month |
₹ 209 / Strip Get Latest Price
| Strength | 1 mg |
| Tablets per strip | 10 tablet |
| Brand | Pruease |
| Form | Film coated |
| Prescription | Rx only |
| Pack type | Blister |
| Usage | Chronic constip |
₹ 338 / Piece Get Latest Price
| Form | Cream |
| Brand | Azobril |
| Dose | 20 % |
| Packaging Size | 20 gm |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | IP |
| Manufacturer | Micro Labs |
| Composition | Azelaic Acid |
| Treatment | Treat Acne |
₹ 650 / Box Get Latest Price
| Composition | L Glutathione |
| Strength | 500 mg |
| Brand | Agefine Forte |
| Packaging Type | Strip |
| Packaging Size | 10 tablets |
| Usage/Application | Skin Whitening |
| Prescription | Prescription |
| Formulation | Tablet |
₹ 351 / Piece Get Latest Price
| Form | Cream |
| Brand | Azelax |
| Dose | 20 % |
| Packaging Size | 20 gm |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | USP |
| Composition | Azelaic Acid |
| Treatment | Treat Acne |
₹ 310 / Tube Get Latest Price
| Form | Cream |
| Composition | Azelaic Acid |
| Packaging Size | 20 gm |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | USP |
| Dose | 15 % |
| Treatment | Treat Acne |
| Brand | Aziderm |
| Manufacturer | Micro Labs |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Strength | 5 % |
| Packaging Size | 20 gm |
| Manufactured By | Galderma |
| Brand | Benzac AC |
| Pack Type | Box |
| Treatment | Treat Acne |
₹ 640 / Piece Get Latest Price
| Strength | 20% w/w |
| Packaging Size | 30 gm |
| Manufacturer | Brinton Pharmaceuticals |
| Packaging Type | Tube |
| Form | Cream |
| Usage | Depigmentation |
| Prescription/Non-prescription | Prescription |
₹ 566 / Tube Get Latest Price
| Form | Cream |
| Composition | Azelaic Acid |
| Packaging Size | 20 gm |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | USP |
| Dose | 20 % |
| Brand | Aziderm |
| Manufacturer | Micro Labs |
₹ 195 / Strip Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | FLUROMILAST 500 |
| Composition | Roflumilast (500mg) |
| From | Tablet |
| Manufacturer | Steris Healthcare |
₹ 9600 / Bottle Get Latest Price
| Strength | 250 mg |
| Brand | ADBIRON 250 MG |
| Manufactured By | Adley Formulations |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Tablet |
| Salt Name | ABIRATERONE |
₹ 855 / Box Get Latest Price
| Strength | 500 mg |
| Combination | With Piracetam |
| Usage | Stroke |
| Form | PR |
| Packaging Size | 10 tablets |
| Route | Oral |
Citinol PR 500mg/800mg Tablet may be taken with or without food, preferably at the same time each day. Take it at the same time each day as this helps to maintain a consistent level of medicine in the body. Take this medicine in the dose and duration as advised by your doctor and if you have missed a dose, take it as soon as you remember it. Do not skip any doses and finish the full course of treatment even if you feel better. It is important that this medication is not stopped suddenly without talking to your doctor as it may worsen your symptoms.
₹ 60 / Strip Get Latest Price
| Form | Tablet |
| Brand | Sleepose |
| Composition | Melatonin 10 Mg |
| Dose | 10 mg |
| Pack Size | 100 |
| Shelf Life | 24 months |
| Packaging Type | Box |
₹ 160 / Strip Get Latest Price
| Strength | 25 mg |
| Composition | Empagliflozin |
| Pack Size | 10 tablets |
| Brand | Empagliflozin (25mg) |
| Usage | Type 2 Diabetes |
| Shelf Life | 36 months |
| Marketer | Lupin Ltd |
₹ 146 / Strip Get Latest Price
| Strength | 600 mg |
| Pack Size | 1*4 |
| Brand | Biltree 600 |
| Form | Tablet |
| Indication | Worm Infections |
| Packaging Type | Strip |
| Shelf Life | 24 months |
Heena (Export Head)
Newlife Pharma
Plot No. 33, Balaji Nagar, Near Bhavani Hospital, Pardi, Bhavani Hospital, Bhawani Nagar
Nagpur - 440035, Maharashtra, India